KORAI RÁKTÜNETEK 10+1
KORAI RÁKTÜNETEK 10+2
Akárhány orvost kérdezel meg, sokszor két ugyanazon szakterület orvosa sem mondja ugyanazt. Mégis van, amiben minden orvos megegyezik! Ez pedig az, hogy minél hamarabb van felfedezve egy rákos betegség, annál jobb a gyógyhajlama. Ehhez viszont rá kell jönni időben!
Vajon melyek ezek, aminél el kell kezdeni keresni?
Sokszor a hozzátartozó jobban látja, jobban össze tudja rakni a képet…
1. HIRTELEN JELENTŐS SÚLYVESZTÉS: pedig nem diétázott, nem kezdett új sportba. Sokszor a vastagbél rák első tünete, de amikor megjelenik a máj áttét, akkor is így reagál a szervezet. Társtünete az étvágytalanság.
2.GYAKORI LÁZAS MEGBETEGEDÉSEK GYULLADÁSOK, FERTŐZÉSEK: ezek sokszor a leukémia jelzői. Ebben a betegségben az éretlen fehérvérsejtek kiszorítják a csontvelőből az immunsejteket, nem lesz elegendő a fertőzések kivédéséhez. Gyakran egymás után több influenza szerű betegségen esett át, mire kiderül az alapbaj.
3. INDOKOLATLAN, SÉRÜLÉS NÉLKÜLI VÉRALÁFUTÁSOK: Sokszor ez az első tünet, ami orvoshoz viszi a beteget! Kap rá egy kis C vitamint… De a baj máshol van, mert valami összetevő megváltozott a vérben, a vérlemezkék máshogy viselkednek. A vörösvértestek sem szállítanak már annyi oxigént. Szóval a gyógyulás is lassabb, mint korábban.
4. GYENGESÉG, KRÓNIKUS FÁRADTSÁG:Ma ezt bagatellizáljuk el a legjobban. Persze sok a munka, későig megy a TV, nem pihentető az alvás, meleg van, stb. A lényeg a tendencia. No meg, hogy észre veszem-e, hogy fáradtabb vagyok, és lefekszem-e időben, mindig…
A leukémia első tünet ez, társul még hozzá az éjszakai izzadás a fogyás, a gyakori orrvérzés, sápadtság, szapora szívdobogás is (a kísérő vérszegénység miatt). Ha a vérlemezke szám leesik, a bőrön az egészen apró kis ütődések után is nagy kék foltok keletkeznek.
5.GYOMOR SAVASSÁG: A gyomorrák leggyakoribb tünete a has környékére koncentrálódó fájdalom, mely olyan érzést nyújt, mint a reflux vagy a felfúvódás. Ami ma népbetegség. Jellemző még rá a gyorsan kialakuló teltségérzet már kis mennyiségű étel elfogyasztása után is. Gyakori hiba, hogy a betegek ilyenkor különböző készítményekkel (pl. gyomorsavlekötő) enyhítenek fájdalmukon, elnyomva ezzel a súlyos betegség tipikus jeleit. És elvesztve az értékes időt.
6. SZÍNVÁLTOZÁS A KÖRMÖKBEN: a melanóma, vagy festékes anyajegy rák, gyakran kezdődik barna folttal a körmök alatt
7. FULLADÁS, LÉGSZOMJ, ZIHÁLÁS: sok tüdőrákos, illetve áttétes panaszt kezelnek allergia, asztma vagy csak szimpla gyulladás formájában, kivizsgálás nélkül. A pajzsmirigy daganata nyomhatja a légcsövet, és ez okoz köhögést. Ilyenkor a pajzsmirigy tapintása kemény.
8. NYELÉSI NEHÉZSÉG, REKEDTSÉG: garat és gégerák kezdete, de a tüdőrák is indulhat ezzel. 6 hétnél tovább fennálló rekedtségnél kötelező a kivizsgálás. Habár ezzel is értékes időt vesztünk…
9. KRÓNIKUS GYOMORÉGÉS, REFLUX: A stressz és az étkezési szokások miatt, ma szinte mindenkinek vannak emésztési problémái. A gyomorégés kialakulása sok esetben (pl. ha gyorsan eszünk meg egy pizzát) nem kóros, azonban ha gyakran jelentkeznek a tünetei, akkor érdemes orvoshoz fordulni, nehogy egy kialakulóban lévő nyelőcsőrákot nézzünk el. Reflux során a savas gyomortartalom egy része visszaszivárog a nyelőcsőbe és irritálja annak belső felszínét. A reflux és a nyelőcsőrák előfordulása között egyértelmű kapcsolat mutatható ki a statisztika szerint.
10. BÉLPROBLÉMÁK: A gyakori hasmenés, teltségérzet, illetve a széklet állagának megváltozása mind figyelemfelkeltőek. Azon betegek körében, akiknél vastagbélrákot diagnosztizálnak, gyakran fordul elő a székelési szokások megváltozása:gyakori székelés, illetve olyan érzés, mintha a végbél nem ürülne ki teljesen. Ide tartozik még a véres széklet, a puffadás, az indokolatlan hasi görcsök. A szakemberek ilyen esetben legtöbbször IBS-re gyanakodnak, de ha a tünetek gyakorta jelentkeznek, akkor nem szabad beérni ezzel a diagnózissal. Hasonló tüneteket okozhat a májrák is. A hasnyálmirigyrák egyik korai jele a zsíros széklet (a normálisnál gyakoribb, nagyobb, világosabb és bűzösebb széklet). Mindez azt jelezheti, hogy nem jut epe a vékonybélbe, és a szervezet nem képes a táplálékot tökéletesen megemészteni.
+1. GYOMORPROBLÉMÁK: A gyomorgörcs, hasfájás, gyakori gyomorrontás megjelenése sokszor stresszes idő után, nem kap elég figyelmet. Többször van az anamnézisben nem jól kezelt gyomorfekély, Helicobacter pylori-pozitivitás, fogyás, kávéaljszerű hányadék. Pedig ezek megjelenésénél első feladat a gyomorrák kizárása.
+2. TENYÉR ÉS KÉZ JELZÉSE: "LAPZÁRTA UTÁN" olvastam egy cikket, ami azt kereste, hogy mik az első jelek a sejtburjánzás megjelenésére. Britt tudódok azt találták, hogy a tenyér és a kéz érdesebb és fénytelenebb lesz.
Önmagam, a testi reakcióim figyelése az én feladatom. Persze, csak ha sokáig akarok élni!