Néhány karácsonyi makrobiotikus különlegesség receptjeSebestyén Szilvitől és csapatától!
Magyaros köles pástétom, kolbász ízű
Magyaros köles és búza pástétom
1 csésze főtt búza (mosva, 12 óráig áztatva, kevés sóval 70 perc alatt puhára főzve)
1 csésze puhára főtt köles (háromszoros vízben, kevés sóval 30 perc alatt)
2 teáskanál hidegen sajtolt napraforgó olaj, 2 gerezd fokhagyma zúzva
1 teáskanál tengeri só, 1 csésze forralt víz vagy a búza maradék főzőleve,
1 kávéskanál őrölt kömény (gyomorerősítő, szélhajtó)
1 teáskanál őrölt pirospaprika (fertőtlenítő)
A leszűrt főtt búzát és a főtt kölest összekeverjük az olajjal, a sóval és a zúzott fokhagymával. A maradék leszűrt búza főzőlevéből 1½ csészényit felforralunk a fűszerekkel, majd a gabonához fokozatosan adagoljuk és merülő mixerrel vagy turmix gépben pürésítjük. Blansírozott zöldségekkel kínáljuk.
Fűszeres köles krokett és a vadas szósz
Karfiolos köles, karfiolos köles püré és karfiolos köles krokett
1 csésze köles, 3 csésze víz, 2 vöröshagyma kockára vágva,
1 csésze karfiol rózsákra szedve, 1 evőkanál hidegen sajtolt olaj,
½ kávéskanál tengeri só
Az olajon a sóval, kevergetve üvegesre pirítjuk a vöröshagymát, hozzáadjuk a karfiol rózsákat és 1-2 percig sütjük.
Karfiolos kölesnek felöntjük 3 csésze vízzel, felforraljuk, majd hozzákeverjük a kölest. Közepes lángon, lefedve 25-30 perc alatt puhára főzzük és köretként tálaljuk.
Köles krokettnek a 3 csésze vízzel puhára főtt köleshez keverünk kevés köleslisztet, összedolgozzuk. 5 cm mély, forró olajba kanállal annyi krokettet szaggatunk, amennyi az olaj tetején elfér. Mindkét oldalát aranybarnára sütjük, majd szalvétán vagy rácson lecsepegtetjük. Reszelt jégcsapretekkel tálaljuk, hogy segítse az olaj emésztését.
A lágyabb karfiolos köles pürének a hagymás karfiolt felöntjük 4 csésze vízzel, felforraljuk és hozzákeverjük a kölest. Közepes lángon lefedve 30 perc alatt főzzük puhára, majd a főzés végén merülő mixerrel pépesítjük. Fasírtok és tempurák kedvelt körete.
Zöldséges vadas szósz
2 vöröshagyma csíkokra vágva, ½ kávéskanál tengeri só,
1 evőkanál hidegen sajtolt olaj, annyi víz, hogy mártás sűrűségű legyen
4 közepes fehérrépa, 4 közepes sárgarépa vékony negyedholdakra vágva
3-4 babérlevél, 4 evőkanál rizs szirup, 4 csapott evőkanál mustár,
nyáron 1 teáskanál citromlé
A hevített olajon a sóval kevergetve pirítjuk a vöröshagymát, a sárgarépát és a fehérrépát, öntünk rá 1 ½ csésze 4,5 dl vizet, majd fedővel puhára pároljuk. Merülő mixerrel pépesítjük, hozzákeverjük a rizs szirupot és a mustárt, adunk hozzá 3-4 babérlevelet és annyi vizet, hogy hígabb mártás állagú legyen. Közepes-alacsony lángon, kevergetve, forrás után 10-15 percig főzzük, kivesszük belőle a babérlevelet, nyáron frissen facsarunk hozzá 1 teáskanál citromlét is. Melegen öntjük a frissen kifőtt teljes kiőrlésű vagy tojás nélküli durum tésztára és lencse, bab vagy csicseriborsó fasírttal kínáljuk.
Cékla saláta
Főtt cékla saláta változatok
4 közepes cékla hámozva, ½ cm-es lapokra, majd csíkokra vágva
2 csésze víz, 2 csipet tengeri só, ½ citrom frissen facsart leve és
1-2kanál rizs szirup
A feldarabolt céklát a vízzel és a tengeri sóval egy fazékban, fedővel puhára főzzük, majd félrehúzzuk. A levét ízesítjük a citromlé és a rizs szirup keverékével és együtt hagyjuk kihűlni. Hűtve a levével együtt tálaljuk tálkákban. A cékla kedvelt téli saláta, az ipari ecet és cukor helyett készítsük el egészséges, természetes ízesítőkkel. Több változatban is tehetjük: adhatunk a főtt céklához 1 nagyobbra reszelt aromás almát, tálalhatjuk céklához hámozott és apróra reszelt tormát, ezt ízesítsük barnarizs ecettel a citrom helyett vagy ízesíthetjük mustár és citromlé keverékkel, főzhetünk a céklával együtt mazsolát és ízesíthetjük citromlével.
Pite tésztából készülhet fedett vagy rácsos pite, beigli/tekercs, batyu, táska, kosárka is
4 csésze 70 %-os búzaliszt, 70 % teljes kiőrlésű, 30 % fehér durum liszt,
¼ csésze szezámolaj, ¾ csésze hideg víz, 1 csipet tengeri só
½ citrom reszelt héja
Egy keverő tálban összekeverjük, összegyúrjuk, majd elfelezzük. Az egyik részt lisztezett deszkán kinyújtjuk 4 mm-es vastagságúra, feltekerük a nyújtófára és a tepsi aljára fektetjük. Villával megszurkáljuk, hogy ne hólyagosodjon fel. Előmelegített sütőben 165-175 fokon néhány percig sütjük. Amikor kicsit kihűl, a rákanalzzuk a tölteléket egyenletesen 1½ -2 cm magasságban.
Elkészítjük a tetejét, kinyújtuk a másik tésztadarabot, a sodrófára feltekerve elterítjük a töltelék tetején. Villával megszurkáljuk, hogy elkerüljük a tészta felhólyagosodását. Addig sütjük, amíg aranybarna lesz a teteje és átsül, ne süssük túl. Kihűlve szeleteljük fel. Hűvos helyen leatakarva tároljuk, hogy puha maradjon.
Készíthetünk rácsos tetőt a töltelékre, ehhez a kinyújtott tésztát csíkokra vágyjuk és átlósan rács alakban tesszük a töltelék tetejére, ami lehet meggyes, vegyes gyümölcsös, sütőtökös, almás és diós, stb.
A kinyújtott tészta tetemére kenve a tölteléket - édes tofukrém, almás és diós töltelék, ami nem folyós! – és feltekerjük, majd tekercsben sütjük ki, hasonlít a beiglihez.
A kinyújtott tésztát 10x10 cm-es négyezetekre vágjuk fel, a közepébe tölteléket kanalazunk és a négy sarkot középre hajtva batyut formázunk.
A kinyújtott tésztát nagyobb kerek formával szaggatjuk ki, a kerek formák közepébe tölteléket kanalazunk, a széleket bevizezzük, félbehajtjuk, összeragasztjuk, villával kicsit összenyomkodjuk fél cm vastagságban, hogy ne folyjék ki a töltelék belőle és táskát sütünk.
A kinyújtott tésztát nagyobb kerek formával szaggatjuk ki és muffin formákba nyomkodjuk bele, így kosárkákat sütünk belőlük. Ezeket kihűlés után töltjük meg különféle töltelékkel.
Rácsos vegyes gyümölcsös pite
A tésztához 28-30 cm-es kerek vagy 35x25 cm-es téglalap alakú tepsibe:
½ csésze hideg víz, 2 csésze teljes kiőrlésű vagy 70 %-os búzaliszt,
amelyből 70 % teljes kiőrlésű 30 % fehér tönköly vagy durum simaliszt
1 csipet tengeri só, ½ csésze hidegen sajtolt szezám vagy kukorica olaj
Előmelegítjük a sütőt 175 fokra. Összekeverjük a hozzávalókat, majd két részre osztva az egyiket lisztezett deszkán 3-5 mm vastagságúra nyújtjuk és a tepsi aljára helyezzük. Villával megszurkáljuk, majd 10 perc alatt félig megsütjük. Erre a lapra tesszük 1 cm vastagságban a tölteléket. Kinyújtjuk a tészta másik felét 3-5 mm vastagra és egészben a nyújtófára tekerve vagy csíkokra vágva rács formában tesszük a töltelék tetejére. Az egészben rátettük lapot villával megszurkáljuk, hogy ne hólyagosodjon fel. Előmelegített sütőben 15-25 perc alatt aranybarnára sütjük.
A vegyes gyümölcsös töltelékhez:
3 csésze gyümölcs darab, magozva, hámozva, felezve, negyedelve, kockázva, leszemezve, fajtától és mérettől függően
2 evőkanál víz és ½ citrom frissen facsart leve, 1 csipet tengeri só
¼- ½ csésze rizs szirup a gyümölcs édességétől függően, savanyúnál többet
ízesítéként őrölt fahéj, gyömbér, vanília őrlemény, reszelt citromhéj
a gyümölcs fajától függően, vagy darabolt, áztatott aszalt gyümölcs
3 evőkanál kukoricakeményítő hideg vízben feloldva,
vagy 4 evőkanál kusz-kusz
Kevés vízben a tengeri sóval és az ízesítőkkel félig puhára pároljuk a gyümölcsöt, hozzáadjuk a szirupot és a citromlét. Feloldjuk a keményítőt, folyamatos keverés mellett főzzük a gyümölccsel 5 percig, hogy besűrűsödjön. A keményítő helyett főzhetünk bele 4 evőkanál kusz-kuszt, ez a besűrítés helyett felszívja a gyümölcs levét.
Almás és mazsolás pite töltelék
8-12 közepes méretű, édes aromás alma magozva, hámozva és kis kockákra vágva
¾ -1 ½ csésze friss 100 %-os alma lé
5-10 dkg mazsola ¼-½ csésze vízben ½-1 citrom levével 30 percig áztatva
1 kávéskanál/teáskanál fahéj
½-1 teáskanál vanília kivonat
1-2 csipet tengeri só
2-4 evőkanál kuzu, búza vagy kukoricakeményítő ¼ -½ csésze hideg alma lében feloldva vagy 3-6 evőkanál kusz-kusz
Az almalét, a mazsolát, az alma kockákat 1 csipet tengeri sóval, a vaníliával és a fahéjjal kompóttá főzzük. Feloldjuk a kuzut vagy a keményítőt és állandó kevergetés mellett besűrítjük a gyümölcsöt. Használhatunk a keményítők helyett kusz-kuszt is, ezt is hasonló ideig, kb. 5 percig főzzük, hogy felszívja a gyümölcsök levét. Megvárjuk, hogy hűljön egy kicsit, mielőtt langyosan a tésztára töltjük. Elkészíthető a tészta összeállítása és kinyújtása előtt.
Természetes kovász teljes kiőrlésű lisztből
3 evőkanál teljes kiőrlésű búzaliszt vagy rozsliszt
4 evőkanál 40 fokos tiszta víz
A vizet a liszttel elkeverjük és letakarva, meleg helyen, kb. 20-22° C-on, 1 napig állni hagyjuk. A lisztből és vízből álló kovászban az állás során indul meg az erjedési folyamat, amit buborékok képződése és savanykás illat jelez.
1. nap
további 3 evőkanál teljes kiőrlésű búzaliszt vagy rozsliszt
további 4 evőkanál 40 fokos tiszta víz
Hozzákeverjük a korábbi masszához, letakarjuk és 20-22 oC hőmérsékleten újabb 1 napig állni hagyjuk.
2. nap
további 3 evőkanál frissen őrölt búzaliszt vagy rozsliszt
további 4 evőkanál 40 fokos víz
Hozzákeverjük a korábbi masszához és letakarva 20-22 oC hőmérsékleten további 1 napig állni hagyjuk.
3. nap
Az aznapi kenyérsütéshez fel nem használt kovász felét egy lezárt befőttes üvegben, nem teletömve azt, a hűtőbe tehetjük és onnan addig használható fel, amíg nem penészesedik meg. A későbbi sütéskor a kovászt kiegészítjük az utolsó fázis összetevőivel és újra elegendő kovásszal rendelkezünk a kenyérsütéshez. A kovász felét felhasználjuk a kenyér készítéséhez. Ha nem készülünk újra sütni a következő napokban, akkor a kezdetektől a fele mennyiséget készítsük el.
Teljes kiőrlésű kovászos kenyér tökmaggal
kb. 15 dkg 3 napos kovász, a fenti módon elkészített mennyiség fele
50 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt, vagy 70 %-os búzaliszt, amelyből
70 % teljes kiőrlésű 30 % durum vagy tönköly sima lisz és kevesebb víz
3-3,5 dl 40 fokos tiszta víz, 1 teáskanál tengeri só,
1 teáskanál őrölt kömény, 1 evőkanál darabolt tökmag
A fenti hozzávalókat összekeverjük és alaposan megdagasztjuk, amíg a tészta már nem ragad és még nem túl kemény. Letakarjuk és meleg helyen 2-3 órát kelni hagyjuk. Amikor megnőtt, megkelt, kicsit újra átgyúrjuk. Kiolajozzuk és kilisztezzük a tégalalap alakú kenyérsütő formát, beletesszük a kenyeret és még egyszer meleg helyre tesszük kelni, most már rövidebb időre. Közben a sütőt előmelegítjük 200 fokra és beleteszünk egy vízzel telt mélyebb tepsit, hogy párát adjon. A kenyér tetejét sütés előtt vízzel megkenjük és bevágjuk. 220 fokon 10-15 percet, 175-180 fokon 25-30 percet sül. A sütőből kivéve rácsra tesszük a kenyeret, hogy az alja szellőzhessen és megkenjük vízzel. A kenyeret csak a hihűlése után szeleteljük fel. A kenyérszeleteket fogyasztás előtt gőzölve enyhíthetjük azok kiszárító hatását.
Kovásztalan lapos kenyér (laska kenyér, lepény kenyér csapati, pászka)
½ - ½ csésze teljes kiőrlésű búzaliszt és kukoricaliszt vagy
½ - ½ csésze fehér tönköly búzaliszt és hajdina liszt vagy
½ - ½ csésze teljes kiőrlésű búzaliszt és fehér tönköly vagy durum simaliszt,
1-2 csipet tengeri só és szükség szerint víz
Egy keverőtálba öntjük a lisztet és a tengeri sót, majd egyik kezünkkel fokozatosan, apránként adagoljuk hozzá a vizet, a másikkal pedig alaposan összegyúrjuk, beledolgozzuk. A tészta legyen könnyen gyúrható, nem ragacsos, a végén váljon el a tál falától és a kezünkről. Lisztes kézzel vegyünk egy kis adagot, formázzuk kerekre, majd két tenyérrel lapítsuk ki nagyon vékonyra a serpenyőnk méretétől függően kb. tenyérnyire és tegyük lisztezett tálcára. Olajozzuk ki a serpenyőt, hevítsük fel, majd tegyük bele a lapos kenyeret és közepes lángon süssük néhány percig a tészta mindkét oldalát. Folyassuk a következő adaggal. Frissen finom, 1-2 óra alatt kiszárad, ezért csak annyit készítsünk, amennyi egyszerre elfogy. Tálalhatjuk étkezéskor csíkokra vágva is a mártogatáshoz pástétomokkal és főtt/gőzölt zöldségekkel, ez enyhíti kicsit az étel kiszárító hatását. Alkalmanként kínáljuk, napi rendszerességgel válasszzunk inkább főtt gabonát.
Egyéb sütés változatok:
- Olaj nélkül is süthetjük a sütő tiszta rácsán egyszerre 4 darabot, itt fordítani sem kell, mert mindkét oldala egyszerre átsül. Sütés előtt belisztezzük a lepényeket, majd lerázzuk róla a felesleges lisztet, hogy ne ragadjanak a rácshoz. A sütő aljára tehetünk alufóliát.
- A kiolajozott nagy tepsibe sütőpapírt rakunk, és erre tesszük a kisebb, vékony lepényeket. Előmelegített, 175 fokos sütőben néhány percig sütjük az egyik oldalát, megfordítjuk, majd a másik felét sütjük át. Így a legfinomabb.
Teljes kiőrlésű kenyér szódabikarbónával
50 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt, vagy 70 %-os liszt, amelyben 30 % fehér tönköly vagy durum liszt (ezek fehéren kevésbé emelik meg a vércukorszintet)
4-8 evőkanál hidegen sajtolt olaj, 4 dl víz, 1 őzgerincforma
1 teáskanál szódabikarbóna, 1 teáskanál tengeri só
Ízesítéshez zöld fűszerek (kakukkfű, bazsalikom, majoránna)
A liszthez keverjük hozzá a szódabikarbónát, a sót és valamelyik fűszert vagy többet. Adjuk hozzá az olajat, majd a vizet és alaposan gyúrjuk össze. Ragacsos tésztát kapunk. Olajjal kenjünk ki egy őzgerincformát, tegyük bele a tésztát, vizezzünk be egy tollkenőt, és kenjük meg a tészta tetejét. Gáz sütőben 3-as fokozaton, légkeveréses sütőben 175 fokon 45-50 percig sütjük. Sütés után újra megkenjük vízzel és tiszta törlőruhába tekerve egy rácson hagyjuk kihűlni. Néhány napig eláll. Ha teljes kiőrlésű kovászos kenyeret nem kapunk éppen és gyorsan van szükségünk kenyérre, így is készíthetünk teljes kiőrlésű kenyeret. Ez sült lisztes termékként kiszárító hatású, ezért néhány percig gőzöljük a szeleteket az alkalmankénti fogyasztás előtt. Kínáljuk pástétomokkal és nyers vagy blansírozott zöldségekkel, savanyúval együtt.
Makrobiotikus alkohol mentes „Forralt bor”
Almalevet forralunk fahéjjal, szegfűszeggel. Frissen csavart gyömbér levét teszünk bele közvetlen fogyasztás előtt.
Kellemesen felmelegít, ellazít, relaxál. Egy csésze forralt borhoz egy mokkáskanál frissen csavart gyömbér levet teszünk.
Heti 3 alkalommal miszó leves fogyasztása fontos. Ezt lehet reggel indulás előtt, illetve hazaérkezéskor vacsorára fogyasztani egy csészényivel legalább. (3 dl)
Viagra 100mg Prix Pharmacie MatPymn
(MatPymn, 2018.09.17 14:01)